Jednokanálový ZigBee přijímač, 1 měřidlo, USB port 7315-3 INSIZE
Přijímač ZigBee signálu 7315-3 určený k připojení jednoho měřidla se zapojeným vysílačem. Komunikace probíhá jako klávesnicový signál (HID), data je možné poslat do jakéhokoliv textového programu (Excel, Word, textový soubor apod.), připojuje se přes standardní USB.
Kategorie: | Přenos dat z posuvných měřítek |
---|---|
Druh příslušenství: | Výstup dat |
Obj. číslo: | 7315-3 |
- Jednokanálový přijímač ZigBee bezdrátového signálu pro jednoduchý zápis a správu naměřených dat
- Univerzální použití ke všem vysílačům řady 7315 od INSIZE
- Možnost připojit jedno měřidlo, které lze zaměňovat
- Společně s přijímačem je nutné zakoupit i vysílač dle konkrétního typu měřidla
Princip přijímání signálu ZigBee
Je nutné použít přijímač bezdrátového ZigBee signálu s klasickou univerzální koncovkou USB 2.0 (ale k dispozici jsou i koncovky USB-C, Micro USB a Lightning). Přijímač o velikosti malého flash-disku snadno zapojíte do volného slotu a signalizační dioda potvrdí, že je vše správně. Dle preferencí je možné si vybrat multikanálový nebo jednokanálový přijímač. Vše záleží na tom, kolik měřidel je potřeba propojovat:
- Jednokanálový přijímač lze propojit s jedním měřidlem. Není potřeba instalovat žádný software. Přijímač signálu je na rozdíl od vysílače univerzální, je možné jej tedy používat k jakýmkoliv INSIZE měřidlům s možností bezdrátového přenosu dat.
- Multikanálové přijímače s různými koncovkami lze standardně propojit s šesti měřidly INSIZE, nabízíme ale také šestnáctikanálový přijímač 7315-2 s anténou. Měřidla lze libovolně měnit, protože každé se hlásí unikátním ID kódem, který má přiřazený.
-
- Multikanálový přijímač s anténou 7315-2 bezdrátového ZigBee signálu je dodáván s doplňkem do programu Excel, který umí vytvořit přednastavenou tabulku se sloupci dle použitého typu měřidla a dalšími možnostmi nastavení. Jeho instalace není podmínkou ale možností.
Všechna měřidla komunikují s PC v textovém formátu - simulují klávesnici, a lze s nimi zapisovat do kteréhokoliv programu, do kterého lze zapisovat písmena a čísla - Word, Excel, textové soubory různých formátů a další (standardní přijímače jsou propojeny jako HID, mulitkanálový přijímač s anténou je propojen jako virtual com port).
Princip vysílání signálu ZigBee
Jednoduchým zapojením vysílače bezdrátového ZigBee signálu do měřidla se stane přenos aktivním. Na měřidle nic nevisí, vysílač je možné k němu pevně (ale odpojitelně) připojit. Každé měřidlo má unikátní ID kód, který vysílá k přijímači. Na základě tohoto kódu software rozpoznává, ze kterého měřidla data pochází. Proto je možné ten stejný vysílač připojovat k různým měřidlům stejného typu (posuvná měřidla / mikrometry / úchylkoměry).
Na vysílači je kromě signální diody i snadno hmatatelné přenosové tlačítko, jehož stiskem se aktuální naměřená data okamžitě přenesou do vybraného programu.
Technologie ZigBee
Komunikační protokol ZigBee je univerzální technologie pro propojování různých zařízení nejen k počítačům, ale i k tabletům a mobilním telefonům, pokud je v nich zapojen příslušný přijímač. Vše je zpětně kompatibilní, takže není nutné s novou verzí zakupovat nové přijímače, vysílače a jejich rozšíření.
ZigBee komunikuje především ve frekvenci 2,4 GHz, což zaručuje velice nízké vzájemné rušení se s moderními 5 GHz Wi-Fi a zaručuje tak vysokou spolehlivost. Přenosová vzdálenost garantovaná výrobcem je 10/15 metrů (závisí na podmínkách).
Díky velmi nízké energetické náročnosti je tato technologie využívána nejen pro výrobu a průmysl, ale i pro IoT a SmartHome, kde zajišťuje bezpečné, nezarušené ovládání různých částí domácnosti, jako je osvětlení, zásuvky, zařízení, bezpečnostní prvky a mnoho dalšího.
Takovýto bezdrátový přenos dat je několikanásobně úspornější než ostatní komunikační protokoly, což zaručuje delší životnost baterie, pomalejší vybíjení akumulátorů, nebo nižní spotřebu energie ze sítě.
Stabilita
Vzhledem k nízkému objemu přenášených dat je celá tato síť velmi stabilní, tudíž je možné v jednom prostoru postupně k přijímačům propojit i vetší množství měřidel aniž by se vzájemně rušily, nebo jejich signál vypadával. Vzhledem k tomu, že není nutné mít žádný router, není přenos dat omezen jeho rychlostí a propustností.
Vývoj
V současné době se na vývoji ZigBee podílí špičkové společnosti z oboru automatizace jako je Honeywell, ABB, Siemens, Omron a další.
Implementace
Společnost INSIZE využívá tento spolehlivý protokol u posuvných měřítek, mikrometrů, úchylkoměrů, hloubkoměrů, tloušťkoměrů a dalších zařízení.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.